رزولوشن چیست؟ آشنایی با انواع رزولوشن گوشی های هوشمند

نوشته شده در 23 دی 1402
مقالات آموزشی
رزولوشن چیست؟ آشنایی با انواع رزولوشن گوشی های هوشمند

یکی از مهم ترین بخش‌ها در گوشی های هوشمند صفحه نمایش و رزولوشن آنها می‌باشد. معمولاً این مورد روی عددی مانند 2400×1080 تنظیم می‌شود تا کاربران شاهد کیفیت خوبی در خروجی نمایشگر باشند. رزولوشن صفحه نمایش گوشی متناسب با مدل گوشی ارتقاء می‌یابد. در این مقاله قصد داریم بگوییم رزولوشن چیست و انواع رزولوشن صفحه نمایش گوشی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

آشنایی با انواع رزولوشن در صفحه نمایش گوشی

 

رزولوشن چیست؟

رزولوشن با اندازه صفحه نمایش رابطه مستقیم دارد و در این مورد به عددی می‌رسیم که به آن تراکم پیکسلی می‌گویند. رزولوشن گوشی در واقع تعداد پیکسل‌هایی است که در یک نمایشگر قرار گرفته است. اندازه نمایشگر و تعداد پیکسل دو عامل مهم در میزان رزولوشن گوشی‌های هوشمند هستند. در واقع می‌توان گفت هر میزان که یک گوشی هوشمند از رزولوشن بالاتری برخوردار باشد، پیکسل‌های بیشتری را دربرمی‌گیرد و این قابلیت سبب افزایش وضوح تصویر در موبایل می‌شود.

 

تراکم پیکسلی یا پیکسل در اینچ (ppi) چیست؟

PPI مخفف Pixel per inch است که به میزان تراکم پیکسل‌ها در یک واحد سطح برحسب اینچ گفته می‌شود. هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد بدین معناست که تعداد پیکسل‌‌ها در آن سطح افزایش یافته و در نتیجه وقتی که به صفحه نمایش دقیق نگاه کنیم، متوجه کیفیت و شفافیت بالای آن می‌شویم. بررسی تراکم پیکسلی یکی از اصلی ترین روش های تشخیص نوع رزولوشن صفحه نمایش گوشی است. در واقع PPi برای سنجش کیفیت صفحه نمایش، مدل و وضوح که همین پیکسل بوده درنظر گرفته شده که هرمقدار بالاتر باشد کیفیت بهتری را در گوشی شاهد خواهیم بود.

 

انواع رزولوشن صفحه نمایش گوشی های هوشمند

حال که با مفهوم رزولوشن آشنا شدیم نوبت آن است که با انواع رزولوشن صفحه نمایش گوشی های هوشمند آشنا شویم:

  • رزولوشن HD یا 720p
  • رزولوشن FULL HD
  • رزولوشن QHD، Quad HD یا 2K
  • رزولوشن 4K یا Ultra HD
  • رزولوشن 8K یا 4320p

 

رزولوشن HD یا 720p

High Definition یا HD به نمایشگرهایی با اندازه پیکسل 720×1280 گفته می‌شود. هرچقدر نمایشگر HD کوچک‌تر باشد، تراکم پیکسل‌ها بیشتر خواهد بود و در نتیجه، تصویر از کیفیت و وضوح بیشتری برخوردار می‌شود. به طور مثال، یک نمایشگر 5 اینچی با رزولوشن  HD، نسبت به نمایشگر 10 اینچی کیفیت بهتری دارد.

 

رزولوشن FULL HD

رزولوشن Full HD از اندازه 1080×1920 برخوردار است. تراکم پیکسل‌ها در این رزولوشن نیز مانند HD به نمایشگر بستگی دارد. توجه داشته باشید که نباید Full HD را با HD اشتباه بگیرید. Full HD  تفاوت زیادی در کیفیت بصری داشته و جزئیاتی بیشتری برای کاربران به نمایش می‌گذارد. در این نوع هم میزان تراکم پیکسل به ابعاد صفحه نمایش وابسته است. به طور مثال در گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش 5 اینچی، تراکم پیکسل حدود 440 خواهد بود؛ درحالیکه در صفحه نمایش 5.5 اینچی این عدد به 400 ppi کاهش می‌یابد.

 

رزولوشن QHD ،Quad HD یا 2K

تعداد پیکسل‌ها در این رزولوشن 1440×2560 می‌باشد. QHD یا Quad HD چهار برابر استاندارد HD است. درواقع کاربر رزولوشن و کیفیت تصویر بسیار بالاتری را شاهد خواهد بود.

 

رزولوشن 4K یا Ultra HD

4K و Ultra HD دو رزولوشن در نمایشگرهای موبایل هستند که با وجود وجه تمایزاتی که دارند، اغلب یکسان در نظر گرفته می‌شوند. نمایشگرهای 4K از رزولوشن 2160×4096 و نمایشگرهای Ultra HD از 2160×3840 پیکسل برخوردار هستند. این کیفیت 4 برابر Full HD است. تعداد پیکسل های عمودی از 1080 در Full HD به 2160 در 4K افزایش می یابد و تعداد پیکسل های افقی نیز از 1920 در Full HD به 3840 در 4K افزایش می یابد.

 

رزولوشن 8K یا 4320p

این رزولوشن از 7680×4320 پیکسل تشکیل شده و کیفیتی 16 برابر Full HDدارد. این کیفیت، بالاترین میزان رزولوشن موجود است. امروزه این کیفیت بالاترین نرخ وضوح در دنیای کنونی است که در سال 2022 گزینه ای وجود نداشته که بتواند رکورد این پیکسل را بشکند.

 

سخن پایانی

آشنایی با نحوه عملکرد نمایشگرها و انواع آن‌ها می‌تواند در انتخاب شما در هنگام خرید موبایل تأثیرگذار باشد. پیشنهاد می‌کنیم در این باره مقاله "انواع صفحه نمایش در گوشی های هوشمند" را نیز مطالعه فرمایید. در این مقاله به توضیح مفهوم رزولوشن و معرفی انواع رزولوشن صفحه نمایش گوشی های هوشمند پرداختیم. نظر شما درباره کیفیت های ذکر شده چیست؟ آیا شما تجربه استفاده از وسایلی با امکان ارائه کیفیت 4K یا 8K را داشته‌اید؟ از تجارب و نظرات شما همراهان عزیز استقبال خواهیم کرد.

 

برچسب‌ها: کاردوتل رزولوشن گوشی چیست؟ رزولوشن صفحه نمایش گوشی انواع رزولوشن صفحه نمایش گوشی
جستجو
ویجت‌ها
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به فروشگاه کاردو همراه آدان است.
طراحی و توسعه : نونگار پردازش